naszym zdaniem

Jak mierzyć efektywność działań PR? Cz.2

efektywność działań PR
0
(0)

Jakie są zalety monitoringu mediów, najważniejsze wskaźniki, które pomagają zmierzyć efektywność działań PR? W tej część zajmiemy się tym jak przygotować podsumowanie działań. Pierwszą część wpisu znajdziesz tutaj.

Monitoring mediów

Śledzenie w mediach wzmianek o marce to podstawa, dzięki temu w prosty sposób możemy sprawdzić efektywność działań PR. Możemy robić to sami lub zaopatrzyć się w przeznaczone do tego narzędzia. W przypadku pierwszego rozwiązania wyniki mogą nie być dość dokładne. Drugi wariant jest bardziej precyzyjny i umożliwia dokładniejsze przeszukanie sieci. Dużą zaletą narzędzi do monitoringu mediów jest możliwość automatycznego wygenerowania raportu z najważniejszymi wskaźnikami.

Przy pomiarze skuteczności warto zwrócić uwagę na częstotliwość ukazywania się informacji. Pojawiające się materiały można podzielić na różne grupy, np. ukazujące się w całości i materiały częściowe, takie jak wzmianki – nazwy firmy, produktu lub usługi. Dzięki takim działaniom możemy sprawdzić ekspozycję naszych materiałów. Czy  pojawiły się na pierwszych stronach i w kluczowych działach.

efektywność działań PR
Fot. www.fotolia.com

Istotne wskaźniki efektywności

Do dyspozycji mamy kilkanaście wskaźników, które pomagają zmierzyć efektywność działań PR. Możemy je podzielić według kryteriów ilościowych i jakościowych.

Wskaźniki ilościowe pokazują nam w ilu gazetach, magazynach czy stronach internetowych zostały opublikowane przygotowane przez nas materiały. Jeśli przy artykule, notce itp. zamieszczony był link do firmowej strony internetowej, będziemy też wiedzieć, ile osób zdecydowało się na nią wejść. Możemy też sprawdzić, jak długo trwała wizyta na stronie firmowej, do którego trafiono poprzez kliknięcie w link zamieszczony w artykule. Kolejnym istotnym parametrem jest ilość użytkowników strony miesięcznie, a w przypadku gazet i magazynów, ile osób kupiło konkretną publikację (dane publikowane przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy).

Prowadząc kampanię w mediach tradycyjnych, należy wyliczyć ekwiwalent reklamowy za publikację naszych materiałów. Jest on obliczany na bazie algorytmu. Wyznacza on wartość reklamową obecności marki w kontekście prestiżu danego medium, ekspozycji i długości artykułu, nakładu oraz tego, jak często pojawiła się nazwa marki.

Ocena końcowa działań

Właściwa ocena wyników jest jednym z trudniejszych zadań specjalistów PR. Bez analizy początkowej i wyznaczonych celów kampanii, nie jesteśmy w stanie ocenić kampanii. Na tym etapie widać, jak wielkie znaczenie ma odpowiednie określenie kryteriów, które będą podlegać ocenie po jej zakończeniu. Jeśli wszystkiemu się dokładnie przyjrzeliśmy to zadanie jest już znacznie prostsze do wykonania.

Oprócz standardowych działań, skuteczność podjętych czynności można zmierzyć poprzez analizę treści otrzymywanych w związku z podjętymi krokami. Przydatne będą rozmowy z inwestorami z branży i kontrahentami. Oprócz tego listy dostarczone do firmy od klientów czy nawet relacje pracowników. Skuteczność naszych działań widać również podczas analizy obrotów firmy. Właściwe wykorzystanie stworzonych raportów oraz ich interpretacja pozwala przygotować w przyszłości skuteczniejszą i tańszą oraz lepiej ukierunkowaną kampanię.

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Łukasz LET PR